Jaki to dzięcioł?

Jaki to dzięcioł?
Na terenie naszego kraju żyje aż 10 gatunków ptaków z rodziny dzięciołowatych i wszystkie są chronione. Jako miejsce występowania upodobały sobie lasy. Dzięcioł jest wyposażony w wyjątkowo silny dziób, który umożliwia mu rozłupywanie drewna oraz bardzo długi język, pokryty lepką wydzieliną i zadziorkami.
→ DZIĘCIOŁ DUŻY
(długość 22–26 cm) – najliczniejszy w Polsce jest dzięcioł, którego można zaobserwować nawet przy karmnikach. Ma on sprytny sposób na wydobywanie nasion z szyszek w tzw. „kuźni” – wciska je pomiędzy płaty kory drzew dzięki czemu może się spokojnie dobrać do nasion.
Fot. Piotr Krzeslak / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁ BIAŁOGRZBIETY
(długość 26–30 cm) – może być mylony z dzięciołem dużym, odróżnia go jednak biała plama na grzbiecie i czerwona czapeczka pokrywająca całą głowę.
Fot. fotoparus / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁ BIAŁOSZYI
(długość 22–25 cm) – jest bardzo podobny do dzięcioła dużego, różni się od niego m.in. różowymi, a nie czerwonymi piórami pod ogonem.
Fot. Erni / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁ ŚREDNI
(długość 19–22 cm) – chętnie zbiera owady i ich larwy z liści czy powierzchni kory nie rozkuwając jej, dlatego jest posiadaczem słabszego dzioba niż pozostałe gatunki.
Fot. phototrip.cz / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁEK
(długość do 14–16 cm) – to najmniejszy polski dzięcioł. Chętnie żywi się owadami i ich larwami zbieranymi z liści czy powierzchni kory podobnie jak dzięcioł średni.
Fot. ihorhvozdetskiy / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁ CZARNY
(długość 45–50 cm) – to największy polski dzięcioł, jest niewiele mniejszy od gawrona. Poza rozmiarami, spośród innych przedstawicieli dzięciołowatych, wyróżnia go prostoliniowy, powolny i nieregularny lot. Jego mniejsi krewniacy latają w charakterystyczny falisty sposób.Fot. phototrip.cz / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁ ZIELONOSIWY
(długość 25–29 cm) – jest podobny do dzięcioła zielonego, jednak od niego mniejszy. Oba gatunki uwielbiają mrówki. W ich poszukiwaniu wyspecjalizowały się w rozkopywaniu ziemi.
Fot. Risto / Adobe Stock
→ DZIĘCIOŁ ZIELONY
(długość 31–33 cm) – podobny do dzięcioła zielonosiwego, ale jest od niego większy. Oba gatunki uwielbiają mrówki. W ich poszukiwaniu wyspecjalizowały się w rozkopywaniu ziemi.
Fot. ihorhvozdetskiy / Adobe Stock
→ TRÓJPALCZAK
(długość 21–25 cm) – ma tylko trzy palce w przeciwieństwie do pozostałych krajowych dzięciołów, które mają ich po cztery.
Fot. Erni / Adobe Stock
→ KRĘTOGŁÓW
(długość 16–19 cm) – jest odmieńcem wśród dzięciołowatych znacznie różniący się ubarwieniem, pozwalającym mu maskować się na tle kory drzew.
Fot. Volodim / Adobe Stock
TABLICA EDUKACYJNA DLA NADLEŚNICTW:
- 03.09.2020
- Dzięcioł białogrzbiety, Dzięcioł białoszyi, Dzięcioł czarny, Dzięcioł duży, Dzięcioł średni, Dzięcioł zielonosiwy, Dzięcioł zielony, Dzięciołek, Dzięcioły, Krętogłów, Lasy Państwowe, lekcja przyrody, Plansza edukacyjna, Tablica edukacyjna dla nadleśnictw, Tablica edukacyjna LP, Tablice edukacyjne, Tablice edukacyjne dla szkół, Tablice leśne, Trójpalczak
Najnowsze wpisy
Kategorie
- Bajka o sarnie
- Bartnictwo
- Bielik
- Blog
- Bocian czarny
- Dąb
- Drewno
- Drzewa
- Drzewa pomnikowe
- Dzięcioły
- Edukacja leśna
- Jeleń
- Las
- Ochrona gatunkowa
- Ochrona przeciwpożarowa
- Ochrona przyrody
- Ochrona ścisła
- Pomniki przyrody
- Pożar
- Pszczelarstwo
- Ptaki
- Sarna
- Ścieżki edukacyjne
- Tablice edukacyjne LP
- Wycieczki do lasu