Jaki to dzięcioł?

Jaki to dzięcioł?

Jaki to dzięcioł?

Na terenie naszego kraju żyje aż 10 gatunków ptaków z rodziny dzięciołowatych i wszystkie są chronione. Jako miejsce występowania upodobały sobie lasy. Dzięcioł jest wyposażony w wyjątkowo silny dziób, który umożliwia mu rozłupywanie drewna oraz bardzo długi język, pokryty lepką wydzieliną i zadziorkami.

 

→  DZIĘCIOŁ DUŻY

(długość 22–26 cm) – najliczniejszy w Polsce jest dzięcioł, którego można zaobserwować nawet przy karmnikach. Ma on sprytny sposób na wydobywanie nasion z szyszek w tzw. „kuźni” – wciska je pomiędzy płaty kory drzew dzięki czemu może się spokojnie dobrać do nasion. 
Fot. Piotr Krzeslak / Adobe Stock

 

→  DZIĘCIOŁ BIAŁOGRZBIETY

(długość 26–30 cm) – może być mylony z dzięciołem dużym, odróżnia go jednak biała plama na grzbiecie i czerwona czapeczka pokrywająca całą głowę.
Fot. fotoparus / Adobe Stock

 

→ DZIĘCIOŁ BIAŁOSZYI 

(długość 22–25 cm) – jest bardzo podobny do dzięcioła dużego, różni się od niego m.in. różowymi, a nie czerwonymi piórami pod ogonem.
Fot. Erni / Adobe Stock

 

→  DZIĘCIOŁ ŚREDNI

(długość 19–22 cm) – chętnie zbiera owady i ich larwy z liści czy powierzchni kory nie rozkuwając jej, dlatego jest posiadaczem słabszego dzioba niż pozostałe gatunki.
Fot. phototrip.cz / Adobe Stock

 

→  DZIĘCIOŁEK

(długość do 14–16 cm) – to najmniejszy polski dzięcioł. Chętnie żywi się owadami i ich larwami zbieranymi z liści czy powierzchni kory podobnie jak dzięcioł średni. 
Fot. ihorhvozdetskiy / Adobe Stock

 

→  DZIĘCIOŁ CZARNY

(długość 45–50 cm) – to największy polski dzięcioł, jest niewiele mniejszy od gawrona. Poza rozmiarami, spośród innych przedstawicieli dzięciołowatych, wyróżnia go prostoliniowy, powolny i nieregularny lot. Jego mniejsi krewniacy latają w charakterystyczny falisty sposób.Fot. phototrip.cz / Adobe Stock

 

→  DZIĘCIOŁ ZIELONOSIWY

(długość 25–29 cm) – jest podobny do dzięcioła zielonego, jednak od niego mniejszy. Oba gatunki uwielbiają mrówki. W ich poszukiwaniu wyspecjalizowały się w rozkopywaniu ziemi.
Fot. Risto / Adobe Stock

 

→  DZIĘCIOŁ ZIELONY

(długość 31–33 cm) – podobny do dzięcioła zielonosiwego, ale jest od niego większy. Oba gatunki uwielbiają mrówki. W ich poszukiwaniu wyspecjalizowały się w rozkopywaniu ziemi.
Fot. ihorhvozdetskiy / Adobe Stock

 

→ TRÓJPALCZAK

(długość 21–25 cm) – ma tylko trzy palce w przeciwieństwie do pozostałych krajowych dzięciołów, które mają ich po cztery.
Fot. Erni / Adobe Stock

 

→  KRĘTOGŁÓW

(długość 16–19 cm) – jest odmieńcem wśród dzięciołowatych znacznie różniący się ubarwieniem, pozwalającym mu maskować się na tle kory drzew.
Fot. Volodim / Adobe Stock

 

TABLICA EDUKACYJNA DLA NADLEŚNICTW:

 

 

  • 03.09.2020