Mysikrólik i żuraw

MYSIKRÓLIK i ŻURAW
to dwa gatunki najbardziej się różniące wielkością spośród naszych rodzimych ptaków.
Maleńki mysikrólik waży ok. 1000 razy mniej niż ogromny żuraw!
WYMIARY
Mysikrólik,
który mierzy zaledwie 9 cm, jest najmniejszym rodzimym ptakiem w naszym kraju, waży tylko 5-6 g.
Żuraw
z długością ciała 130 cm i rozpiętością skrzydeł do 240 cm jest największym ptakiem w naszym kraju, osiąga masę 5-6 kg.
GNIAZDO
Mysikrólik
to gatunek, który upodobał sobie lasy iglaste (świerkowe i jodłowe), a większość czasu spędza wysoko w koronach drzew. Gniazda mysikrólika w formie czarki wykonane z mchu i części roślin, a wyścielone piórami i sierścią, zawieszone są pod gałązkami wysoko nad ziemią.
Żuraw
na swoje miejsce zamieszkania wybiera obrzeża jezior i stawów, różnego rodzaju mokradła czy zabagnienia. Jego gniazdo stanowi kopiec zbudowany z traw i trzcin, ukryty wśród roślinności na płytkiej wodzie. Ptaki te żyją w dużych stadach.
POKARM
Przysmakiem tego małego mysikrólika są drobne owady, ich larwy i jajeczka oraz pajęczaki.
Żuraw
jest wszystkożerny z dominacją pokarmu roślinnego, w skład jego menu wchodzą zatem nasiona, zielone części roślin, ale także drobne zwierzęta.
OCHRONA
Mysikrólik i żuraw są to gatunki objęte w naszym kraju ochroną ścisłą.
To ciekawe!
Łacińska nazwa mysikrólika Regulus regulus wzięła się od jaskrawego pasa na głowie, przypominającego koronę i oznacza ona maleńkiego króla. Ptaszki te są bardzo żywotne, pozostają w nieustannym ruchu. Północne populacje migrujące na zimowiska posiadają zdolność do długich przelotów dlatego bez problemu pokonują Bałtyk.
Żuraw opuszcza nasz kraj na zimę, a wracający ptak jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Podczas lotu stado żurawi tworzy tzw. klucz, ptaki wydają charakterystyczny niosący się na odległość kilku kilometrów dźwięk zwany klangorem.
TABLICA EDUKACYJNA DLA NADLEŚNICTW:
- 03.09.2020