Mysikrólik i żuraw

 

MYSIKRÓLIK i ŻURAW

Mysikrólik i żuraw to dwa gatunki najbardziej się różniące wielkością spośród naszych rodzimych ptaków.
Maleńki mysikrólik waży ok. 1000 razy mniej niż ogromny żuraw!

 

WYMIARY

Mysikrólik,
który mierzy zaledwie 9 cm, jest najmniejszym rodzimym ptakiem w naszym kraju, waży tylko 5-6 g.

Żuraw
z długością ciała 130 cm i rozpiętością skrzydeł do 240 cm jest największym ptakiem w naszym kraju, osiąga masę 5-6 kg.

 

GNIAZDO

Mysikrólik
to gatunek, który upodobał sobie lasy iglaste (świerkowe i jodłowe), a większość czasu spędza wysoko w koronach drzew. Gniazda mysikrólika w formie czarki wykonane z mchu i części roślin, a wyścielone piórami i sierścią, zawieszone są pod gałązkami wysoko nad ziemią.

Żuraw
na swoje miejsce zamieszkania wybiera obrzeża jezior i stawów, różnego rodzaju mokradła czy zabagnienia. Jego gniazdo stanowi kopiec zbudowany z traw i trzcin, ukryty wśród roślinności na płytkiej wodzie. Ptaki te żyją w dużych stadach.

 

POKARM

Przysmakiem tego małego mysikrólika są drobne owady, ich larwy i jajeczka oraz pajęczaki.

Żuraw
jest wszystkożerny z dominacją pokarmu roślinnego, w skład jego menu wchodzą zatem nasiona, zielone części roślin, ale także drobne zwierzęta.

 

OCHRONA

Mysikrólik i żuraw są to gatunki objęte w naszym kraju ochroną ścisłą.

 

To ciekawe!

Łacińska nazwa mysikrólika Regulus regulus wzięła się od jaskrawego pasa na głowie, przypominającego koronę i oznacza ona maleńkiego króla. Ptaszki te są bardzo żywotne, pozostają w nieustannym ruchu. Północne populacje migrujące na zimowiska posiadają zdolność do długich przelotów dlatego bez problemu pokonują Bałtyk.

Żuraw opuszcza nasz kraj na zimę, a wracający ptak jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Podczas lotu stado żurawi tworzy tzw. klucz, ptaki wydają charakterystyczny niosący się na odległość kilku kilometrów dźwięk zwany klangorem.

 

TABLICA EDUKACYJNA DLA NADLEŚNICTW:
Tablice edukacyjne dla nadleśnictw
  • 03.09.2020