Czy sarna jest żoną jelenia?

 

→ Sarna jest „żoną” jelenia. To bardzo popularne przekonanie. Tymczasem są to dwa różne gatunki. Nawet bardzo różne… sarna nie jest „żoną” jelenia.

Odmienność sarny i jelenia najbardziej jest widoczna w rozmiarach tych zwierząt. Sarna jest znacznie mniejsza i lżejsza od jelenia. Porównajmy przedstawicieli tej samej płci. Samiec sarny, nazywany też kozłem albo rogaczem, waży do 35 kg, a byk – samiec jelenia może dochodzić aż do 300 kg. W Polsce największe jelenie występują w Karpatach i na Mazurach. 

Kozła i byka różni też poroże. Sarny mają niewielkie parostki o wysokości do 30 cm, a jelenie rozłożyste wieńce, których waga może dochodzić nawet do kilkunastu kilogramów.

Samice tych gatunków także znacznie się różnią rozmiarami, choć ich właściwe rozpoznanie utrudnia brak poroża, którym dysponują jedynie samce.

Gdzie możemy spotkać sarny, a gdzie jelenie?

Sarny występują zarówno na polach, jak i w lasach. Jest ich znacznie więcej niż jeleni. Te drugie też wychodzą na pola i możemy je tam zaobserwować, ale zasadniczo, jako miejsce do życia wybierają rozległe lasy.

Zobacz bajki edukacyjne Wydawnictwa Quercus o tych gatunkach

Guzik - bajki edukacyjne

Guzik to wzruszająca bajka o sarnie koziołku, który odłącza się od swojej mamy zanim zdąży dowiedzieć się kim jest. Fabuła bajki oraz dialogi bohaterów zawierają informacje pozwalające na naukę odróżniania saren i jeleni.

 

TABLICA EDUKACYJNA DLA NADLEŚNICTW:

 

  • 04.06.2022